Yazar:

Ben Aldırmak

Ben aldırmak konusunda en sağlıklı ve doğru metod, cerrahi olarak yani ameliyat ile ben çıkarılmasıdır. Ben aldırmak ile ilgili bir çok yöntem vardır. Bu yöntemler arasında lazer ile çıkarma, dondurma (kriyo), traşlama, koterize etme (yakma) sayılabilir. Lazer uygulamalarının birtakım riskleri vardır. Bunlar arasında kalıcı cilt lekeri, kalıcı kızarıklık, yanık, uçuk virusunun aktive olması, pigment hücrelerinin aktive olarak tekrar ben çıkması sayılabilir. Görüldüğü gibi halk arasında lazer iz bırakmaz şeklindeki yanlış görüş yanında lazerin birçok önemli riski de vardır.

Cerrahi operasyon dışında tüm estetik ben (nevus) aldırma işlemlerinde ben dokusu tahrip olur. Tahrip olan ben dokusu patolojik olarak incelenemez ve çıkarılan benin kötü huylu olup olmadığı anlaşılamaz. Bu durumda özellikle şüpheli olan benlerin ya da patolojik olarak incelenmesi gereken ben dokusunun mutlaka cerrahi operasyon ile çıkarılması gerekir. Ancak şüpheli olmayan birkaç milimetre çaplı benler lazer veya diğer yöntemlerle çıkarılabilir. Ayrıca lazer veya diğer yöntemlerin iz bırakmadığı görüşü yanlıştır. Deri üzerinde kesici ya da yakıcı, dondurucu her işlem az ya da çok iz bırakacaktır. Bu iz bünyenize, yara iyileşmenize göre az veya çok olabilir. Fakat önce kırmızı pembe renkte çizgi şeklinde olan ameliyat izi zamanla solacak ve azalacaktır. Ben aldırma sonrasında yara izi (skar) çok çok nadiren belirgin bir hal alabilir. Bu durumlara hipertrofik skar veya keloid denir.

ben aldırmakBazı benler daha sonra kansere dönüşme yönünden risk taşırlar. Örneğin yandaki resimde görülen risk taşıyan bir bendir. Bu özellikler arasında ben kenarlarının düzensiz pürtüklü olması, ben üzerinde farklı renk alanları olması, ben çapının kısa sürede hızla büyümesi, ben üzerinde kanama ve kabuk oluşması, ben etrafında yeni uydu benlerin çıkması sayılabilr. Bu belirtiler ben yapısında bir dejenerasyona ya da huy değişimine işaret edebilir. Bu durumda benin en kısa zamanda alınması tavsiye edilir.

Bunun dışında bazı bölgeler ben yapısında kötü huyluya çevirme yönünden daha risklidir. Bu bölgeler arasında avuç içi, ayak tabanı, boyun ve sırt sayılabilir. Bu bölgelerdeki benler daha risklidir.

Ben çıkarılırken kenarında 1-2 mm normal doku ile birlikte çıkarılması, nüks etme şansını azaltır ve ben dokusunun tamamının çıkarılmasını sağlar. Bu durumda ben çaına göre % 50 civarında daha uzun bir çizgi şeklinde iz kalacaktır. Ayrıca ben çıkarılırken iz kenarlarında pot oluşmaması için göz şeklinde çıkarılması doğru olacaktır. Ben çıkarılan bölgeye göre kalacak iz miktarı farklılık gösterebilir. Örneğin boyunda ya da göz kapağı bölgelerinde çok daha az iz kalırken, omuzda, ya da göğüs orta kısmında daha fazla iz kalabilir. Ancak estetik ben aldırma konusunda, ben cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra estetik kurallara uygun olarak onarılırsa, çok daha az iz kalacaktır.

Diğer önemli konu, bazı deri kanserleri ile ben görüntüsünün karışabilmesidir. Yani ben deri kanserine dönüşebilir ya da deri kanseri bir süre ben zannedilerek zaman kaybedilebilir. Bu nedenle şüpheli benleri mutlaka uzman doktora muayene ettirmek gerekir. Bazı deri kanserleri örneğin bazal hücreli kanser ben görünümünde olabilir yıllarca aşırı büyüme göstermeyebilir. Bazal hücreli kanser, özellikle güneşe maruz kalan yüz bölgelerinde daha sık görülür. Ancak lezyonun cerrahi yolla çıkarılıp patolojik olarak incelenmesi yoluyla kesin teşhis konabilir.

Ben alımı sıklıkla lokal anestezi altında yapılır. Yani sadece ben çevresi iğne yapılarak uyuşturulur. Ben etrafında ve altında yeterli normal doku ile birlikte çıkarılır. Halk arasında bene bıçak değmez yoksa "azar" görüşü doğru değildir. Gerekirse ben dokusunun çıkarılması uygun olur. Tabii çıkarılırken benin tamamının çıkarılması önem kazanır.

Yüz Estetiği
Cinsel Estetik
Burun Estetiği
Göğüs Estetiği
Kulak Estetiği

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.