Yazar:

Dolgu ve Botoks

Botoks, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. Bu madde sinirden kasa giden elektriksel uyarıyı engelleyerek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur, ve bu dönem içinde cilt kendisini toparlama fırsatı bulur.

Botoks bir mucize değildir. Yüzünüzde kalıcı olarak hiçbir değişiklik yapmayacaktır. Ayrıca sizi 20 yıl önceki görünümünüze de kavuşturmayacaktır. Botoks uygulamaları sadece yüzünüzün belli bölgelerindeki kırışıklıklarda düzelme sağlar. Bu düzelmenin sebebi, kırışıklığı ya da yüzdeki çizgileri oluşturan kasların gevşemesinin sağlanmasıdır.

Botoks uygulamaları estetik ameliyatlar ile kıyaslandığında çok daha ucuz bir uygulamadır. Etkisi 3-7 gün sonra başlayıp, 4-6 ay kadar devam edebilmektedir. Bu süre sonunda uygulanan bölge tamamen eski haline dönmektedir.

Botoks 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde Botoks’un hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı Botoks tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Botoks ile birlikte özellikle derin kırışıkların düzeltilmesi için dolgu maddeleri kullanılır.

Botoks ve estetik dolgu aynı uygulamada yapılabilir. Dolgu ile birlikte çok daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Botoks bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi halde, hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle botoks uygulamasını lütfen bu konuda uzman kişilere yaptırınız. Bu konuda eğitim almış ve deneyimli bir uzman tarafından yapıldığında botoks uygulamasının riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulamadan sonra geçici baş ağrısı görülebilir. Çok nadir olarak genellikle yanlış uygulamaya bağlı kısa süreli göz kapağı düşüklüğü görülebilir.

Botoks uygulamasından 4-6 ay sonra kırışıklıklar yavaş yavaş eski haline döner. Birkaç uygulamadan sonra hatta eskiye göre daha iyi durumda da kalabilir. Botoks uygulamasından sonra ertesi gün yüz yıkanabilir ve her türlü makyaj ürünü kullanılabilir. botoks uygulamasından sonra, enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Yine iki gün için aerobik, step gibi egzersiz programlarına ara verilmelidir.

Nerelerde kullanılır:
1. Alın bölgesindeki yatay çizgiler,
2. İki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgiler,
3. Her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılması
4. Her iki göz yan tarafında yer alan ve yüz yaşlanmasını gösteren çizgiler ve kırışıklıklar ( kaz ayağı çizgileri ) ,
5. Alt göz kapağındaki çizgiler ve kısık göz şikayetinin düzeltilmesi,
6. Burun köküne yakın yer alan yatay çizgiler,
7. Eller, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terlemenin
tedavisi için Botoks kullanılabilir.

Botoks uygulaması ince bir iğne ile enjeksiyon şeklinde yapılır. İşlem çok hafif bir ağrıya neden olabilir. Bunu da önlemek için uygulama öncesinde aneztezik etkili krem sürülerek bölge uyuşturulabilir.

Estetik Dolgu
Yüz Estetiği

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedekibilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.