Yazar:

Burun Estetiği

Burun estetiği, burun şekli ve yapısı ile ilgili yapılan estetik operasyonları içerir. Burun estetiği ile, burun küçültülebilir, burun kemeri çıkarılabilir, burun ucu kaldırılabilir. Yine burun estetik ameliyatı ile birlikte burun tıkanıklığı ameliyatı da yapılabilir.

Burun estetik ameliyatı için en uygun adaylar, mükemmel bir sonuç beklemeyen ancak burun görüntüsü ile ilgili mantıklı beklentileri olan, kişilerdir. Burun estetiği öncesinde hasta ile ayrıntılı bir görüşme yapılarak hastanın beklentileri değerlendirilir. Yapılması mümkün olan girişimler hastaya anlatılır. Hiçbir zaman gerçekleşemeyecek sonuçlarla ilgili hastayı bir beklentiye sokmamak gerekir. Makul olmayan isteklerle gelen hastaya uygun bir dille durum anlatılmalıdır.burun estetiği

Daha sonra ameliyatta yapılacak işlemler gerekirse çizimlerle desteklenerek hastaya anlatılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılacağı için gerekli laboratuvar incelemeleri ameliyat öncesinde istenir.  Burun şekli, burun ucunun nekadar kaldırılacağı, nekadar kemer çıkarılacağı, hasta ile birlikte kararlaştırılır.

Ameliyat öncesinde bilgisayar ile oluşturulan resimler gerçekte hastayı farklı bir beklentiye sokacağı için ve ayrıca oluşturulan iki boyutlu resimin, ameliyata hiçbir katkısı olmadığından bu tip uygulamaları doğru bulmuyorum. Bazı merkezlerde hastanın eline verilen sanal resim daha da zararlı olabilmektedir çünkü çoğu zaman bu resimden farklı bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle operasyon öncesinde sanal ameliyat sonrası resim yapılması ve hastaya verilmesi sakıncalıdır. Ameliyat sonunda burun üzerine alçı atel hazırlanır. Burun içine kanama durdurucu özellikli tamponlar konur. Tampon, 3-4 gün sonra alınır. Alçı atel ise 9-10 gün sonra çıkarılır. Yüzde oluşacak morluklar ve şişlikler ortalama 10 günde geçecektir.
Burun estetiği ameliyatı ile birlikte gerekiyorsa, burun tıkanıklığı ameliyatı da yapılabiliyor. Özellikle nefes almada güçlük çeken hastalarda burun estetiği ile burun tıkanıklığı ameliyatını aynı cerrahın yapması daha sağlıklı sonuç verir. Çünkü iki ameliyat birbirini etkiler ve içiçedir.


Kulak Estetiği
Karın Estetiği
Göğüs Estetiği
Cinsel Estetik

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.