Yazar:

Burun Tıkanıklığı Septum Deviasyonu Septoplasti

Burun tıkanıklığı, burun boşluklarının herhangi bir sebeple tıkanması sonucunda burundan nefes alamama durumudur. Burun tıkanıklığı birçok farklı sebepten oluşabilir. Bunların başında septum deviasyonu gelir. Septum, burun boşluğunu ortadan ikiye ayıran dikey yönde uzanan kıkırdak ve kemikten oluşan bir bölmedir. Bu bölme önden arkaya ve yukardan aşağıya düz olduğu zaman burun boşluğunu iki eşit bölmeye ayırır.

Burun kemik ve kıkırdaklarının gelişimi 17-18 yaşlarına kadar devam eder. Bu süreç sırasında oluşabilen çarpmalar, septumda çatlak ya da kırıklara neden olabilir. Bu kırıklar iyileşirken septum kalınlaşabilir ya da eğrilebilir. Septum eğrildiği zaman da burun hava yolunu daraltır veya tamamen tıkayabilir.

Bunun dışında burun tıkanıklığı konka büyümesine bağlı olabilir. Halk arasında burun eti olarak bilinen konkalar, burun içine giren havanın nemlenmesini sağlar ayrıca havayı ısıtır ve tozlardan, bakterilerden temizlerler. Burun içinde geçirilen enfeksiyonlar, sinüzit gibi durumlar, konkaların büyümesine neden olabilir. Büyüyen konka yine burun tıkanıklığı yapabilir.

Burun tıkanıklığı yapabilen başka bir neden allerjik rinittir. Özellike polen tozları, ya da başka alerjenler burun içinde dokuların şişmesine ve akıntıya neden olabilir. Bu da burun tıkanıklığı yapabilr.

Burun tıkanıklığının tedavisinde öncelikle sebebe yönelik doğru tanı konmalıdır. Eğer septumda eğrilik varsa septoplasti denilen ameliyatla septumun eğri olan kemik ve kıkırdak kısımları çıkarılır, bu sırada zarları korunmalıdır. Böylece zarlarında iyileşme devresinde yeni düz kıkırdak ve kemik oluşacaktır. Burun tıkanıklığı ameliyatı ile birlikte burun estetiği ameliyatı da yapılabilir. Aynı ameliyatta aynı cerrah tarafından iki ameliyatın yapılması daha sağlıklı sonuç verir.

Konkalarda büyüme varsa bunların tedavisinde konka rezeksiyonu yapılır. Yani konkaların bir kısmı kesilerek küçültülür. Özellikle büyüyen kısım içinde kemik büyümesi de varsa kesilerek küçültme daha uygundur. Kemik büyümesi yoksa konkalar özel aletle yakılarak büzülmesi ve küçülmesi sağlanabilir.

Burun Estetiği

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedekibilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.