Yazar:

Çocuklarda Plastik Cerrahi

Çocuklarda plastik cerrahi, düşme sonucu yaralanmalar, doğuştan veya sonradan olma sakatlıklar, şekil bozukluğu, trafik kazası, hayvan ısırıkları, ev kazaları, yanık gibi konuları içerir. Erişkin hastalara göre çocuk hastalar daha farklı bilgileri ve uygulamaları gerektirir. çocuk

Örneğin, dudak yarığının farklı bir ameliyat zamanlaması, damak yarığının da daha farklı bir ameliyat zamanlaması vardır. Bu zamanlamada, hastanın gelişimi, yarık durumu çok önemli faktörlerdir. Bu durumlara göre doğru karar vermek gerekir.

Çocuklarda Plastik Cerrahi konuları arasında doğuştan anomaliler örneğin dudak yarığı, damak yarığı, el anomalileri (sindaktili, polidaktili), meme anomalileri(Poland Sendromu) sayılabilir. Dudak yarıkları, en erken bebek 3 aylık olunca ameliyat edilir. Damak yarığı ise 6-18 aylık devrede yarığın şiddetine göre (tam veya kısmi yarık) ameliyat edilir.

Diğer konular arasında kulak anomalileri (mikrotia), yüz yaralanmaları, yanık ve sekelleri, sayılabilir. Kulak anomalilerinde ameliyat zamanı okula başlamadan önceki 6 yaş civarıdır. Çünkü bu yaşa kadar kulak gelişiminin ilerlemesi beklenmelidir.

Dudak Yarığı Damak Yarığı Hemanjiyom Yanık Yüz Yaralanması Hayvan Isırıkları Kulak Anomalisi El Anomalisi Sindaktili Meme Anomalisi

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.