Yazar:

Doku Genişletme Silikon Balon

Doku genişletme, deri altına yerleştirilen silikon yapısında çeşitli şekil ve hacimde balonlarla yapılmaktadır. Balona bağlı küçük bir hazne yine deri altına yerleştirilir. Ameliyattan bir süre sonra hazneden serum enjekte edilmeye başlanır.

Belli aralıklarla örneğin haftada bir enjekte edilen serum ile yavaş yavaş şişen balon, üzerindeki deriyi genişletmeye başlar. İstenen genişleme gerçekleştiğinde ikinci bir ameliyatile balon çıkarılarak genişletilen deri, deri eksikliği olan bölgenin onarımı için kullanılır. Bu yöntemde şişirme devresinde çok dikkatli olunmalıdır. Gereğinden hızlı şişirme durumunda dikişler açılabilir ya da yara iltihabı oluşabilir.

Saçlı deride çeşitli nedenlerle oluşan saç kayıplarının tedavisinde birkaç değişik yöntem vardır. Bunlardan biri, saç ekimidir. Saç ekimi, uzun süren birkaç seans gerektiren bir yöntemdir. Ayrıca, özellikle yanıklı zeminlerde çok iyi sonuç vermeyebilir.

Özellikle yanık skarı nedeniyle oluşan alopesilerde (kellik) daha uygun olan yöntem, doku genişletmedir. Bu yöntemde genişletilmesi ya da büyütülmesi istenen bölgede deri altına silikon yapısında bir balon yerleştirilir.

Ameliyattan bir süre sonra (15 gün) balona bağlı bir hazne yardımıyla, yavaş yavaş serumla balon şişirilmeye başlanır. Haftada bir saptanan miktar düzenli olarak enjekte edilir. Ortalama 2 ay sonra balon istenen boyuta ulaştığında, ikinci ameliyat uygulanır. Balon çıkartılır. Saçsız olan kısım kesilerek çıkarıldıktan sonra, büyütülmüş olan komşu saçlı deri gerginlik olmadan dikilir.


Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedekibilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.