Yazar:

Botoks ve Dolgu Maddeleri

Dolgu madde enjeksiyonları son derece pratiktir, uygulamalar ortalama 15-30 dakika gibi kısa sürelerde gerçekleşir. Uygulamalar ağrılı olmadığından lokal ve ya genel anestezi gerektirmez ancak hasta istediği takdirde uygulamadan önce lokal anestezik kremler kullanılabilir. Gereken durumlarda dolgu botoks ile birlikte daha iyi sonuç verir.

Kişinin sosyal hayatını ve işe gitmesini etkilemez, öğle arası tatillerde bile yapılabilir. İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir ve sonucu görmek için beklemek gerekmez. uygulamadan sonra her hangi bir özel bakıma ihtiyaç yoktur.

Estetik Dolgu maddeleri ençok, burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler (nazolabial oluk), dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler (marionette çizgiler), dudak üstündeki mimik çizgileri (perioral çizgiler), derin sivilce ve yara izleri, dudak dolgunlaştırma, elmacık kemiği ve yanak bölgesinde kullanılır.

Geçmiş zamanlardan bu güne kadar farklı özellikleri olan dolgu maddeleri üretilmiştir. Bunlar genel olarak kollajen ve kollajen türevleri, sentetik maddeler, ameliyat dikiş ipliklerinde kullanılan poliglikolik asit, en çok kullanılan hyalüronik asit ve hastanın kendi vücudundan alınan yağlar diye sınıflandırılabilir. Genel olarak dolgu için kullanılan maddelerin kalıcılık süresi, yüzün doğal ifadesini koruması, vücut dokularıyla uyum içersinde olması ve yüz ve vücutta alerjik reaksiyona neden olmaması göz önünde tutulması gereken temel özelliklerdir.

Günümüzde en sık kullanılan dolgu maddesi olan hyalüronik asit bir polisakkarit yani doğal şekerdir ve insan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur. Bu maddelerin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cildi gergin tutması gibi çok önemli görevleri vardır. Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir, bu yüzden çok ideal ve en çok tercih edilen dolgu maddesidir, kozmetik ürünlerde bol kullanılır. Bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmediğinden her hangi bir alerjik test kesinlikle gerekmez ve dolguların kalıcılık süresi ortalama 6-12 sürer. Uygulama son derece pratik olup tek seansta gerçekleşir ve sonuçlar son derece yüz güldürücüdür. Dolgu maddeleri uygulamasıyla aynı anda botoks yapılabilir. Bilinenin aksine Botoks Dolgu maddesi değildir.

Sentetik dolgu maddeleri:
Sentetik özelliklerinden ve olası yan etkileri fazal olduğundan tercih ettiğimiz yöntemler değildir.

Yağ enjeksiyonu:
Liposakşın ameliyatlarında vücuttan alınan yağın, ince iğne kullanılarak yüz bölgesindeki kırışıklık ve çukurları enjekte etme esasına dayanır. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu yöntemin olumlu sonuç verebilmesi için uygulayan uzman hekimin tekniği ve tecrübesi çok önemlidir. Yüze verilen yağ, kişinin kendi dokusu olduğu için alerjik reaksiyon yapmaz ve işlemden önce test gerekmez. Zamanla birlikte yağ eriyebildiğinden işlem ortalama 6-12 ayda bir tekrarlanmalıdır. Bu uygulamanın da en önemli riski verilen yağ parçacıklarının değişen oranlarda erimesidir. Bazen tamamının erimesi mümkündür. Özellikle yüzde yanaklarda kullanılması durumunda sağ sol arasında erime farklı oranlarda oluşursa yüzde asimetri oluşur ve tekrar yeni bir girişimle düzeltilmesi gerekebilir.

Botoks
Yüz Estetiği
Cinsel Estetik


Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedekibilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.