prof. dr. kutlu sevin
Yazar:

Estetik Dolgu ile Kırışıklık Tedavisi

Estetik dolgu, en sık hyaluronik asit yapısındaki, allerji yapmayan insan derisinin yapısında da bulunan özel maddenin, estetik amaçlarla özellikle yüz ve boyun bölgesine uygulanmasıdır. Enjektör içinde hazır olarak bulunan estetik dolgu maddesi, yüzdeki kırışıklık çizgilerini gidermek, daha yaşlı bir görünüme neden olan yüz çizgilerinin azaltılması ya da giderilmesi için kullanılır.

Yüz mimiklerinin aşırı kullanımı, güneş ışınlarına maruz kalma, ve yaşlanma gibi etkilere bağlı olarak yüz ve boyunda çeşitli kırışıklık ve derin çizgiler oluşabilir. Özellikle iki kaş arasında, gözlerin dış kenarında "kaz ayağı" denilen bölgede, göz altında, burundan dudak kenarına uzanan nazolabial çizgilerde derinleşme ve artış meydana gelebilir. Bu çizgilerin giderilmesi için estetik dolgu kullanılabilir.

Ayrıca özellikle ilk uygulamalarda ve çizgilerin derin olduğu durumlarda estetik dolgu ile kombine olarak "botulinum toksini" (halk arasında yılan zehiri) denilen preparat kullanılabilir.

Estetik dolgu yine yaygın olarak ince dudakların kalınlaştırılması için de kullanılmaktadır. Estetik dolgu maddesi, enjekte edildiği bölgede dolgunluk ve şişme sağlar. Bu madde uygulanırken verilen miktar ve doz çok önemlidir. Aşırı verilen miktar, istenenden fazla aşırı şişme ve dolgunluğa neden olabilir.

Uygulama 15-20 dakika sürer ve önemli bir ağrıya neden olmaz. Hyaluronik asit maddesi önemli bir allerjik yapıya sahip olmadığından uygulama öncesi bir test gerekmez. Estetik dolgu maddesinin etkisi 9-12 ay kadar sürebilir. Dolgu maddesinin etki süresini arttırmak için çeşitli maddelerle birleştirilmiş farklı şekilleri mevcuttur ancak bu maddelerin eridiği zaman geride bir kitle bırakma riskleri vardır bu nedenle tercih edilmezler.

Estetik dolgu uygulamasından sonra 9-12 ay içinde maddeyi doku tamamen eritir. Süre sonunda maddenin tamamı erir. Bu nedenle aynı etkinin devamı isteniyorsa tekrar uygulanması gerekir. Düzenli olarak birkaç defa estetik uygulama sonrasında kırışıklıkların epey azaldığı ya da kaybolduğu görülebilir. Estetik dolgu ile yüzünüz daha genç bir görünüm kazanabilir.

Estetik dolgu amacıyla uygulanan diğer bir yöntem yağ enjeksiyonudur. Ancak yağ enjeksiyonu birçok istenmeyen sonuçlara neden olduğu için tavsiye etmiyorum. Yağ enjeksiyonu sonrasında 6-12 sürede enjekte edilen yağ dokusunun tamamı ya da büyük kısmı erir. Bu erime miktarı kontrolsüz olduğu için asimetrilere ya da düzensiz kitlelere veya şişliklere neden olabilir. Bu durumu düzeltmek için de üst üste tekrarlanan yağ enjeksiyonları durumu daha da güçleştirebilir.

Dolgu
Botoks

Ana Sayfa
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366

Hastane:
Ankara Tıp Fakültesi
Estetik Plastik Cerrahi Kliniği


Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.