Yazar:

Göğüs Büyütme Estetiği

Göğüs büyütme estetiği, normalden daha küçük boyutta olan ya da hiç gelişmemiş göğüs yapısının büyütülmesi için yapılan estetik ameliyatlardır. Göğüs büyütme estetiği en kalıcı ve sağlıklı olarak silikon jel göğüs protezi ile yapılabilir.

Bunun dışında göğüs büyütme için yağ enjeksiyonu metodu da uygulanabilir. Göğüsler bazen de doğum sonrasında çeşitlei nedenlerle küçülebilir, göğüslerin içi adeta boşalır. Bu durumun da düzeltilmesi için silikon ameliyatı yapılabilir.

göğüs büyütmeGöğüs büyütme estetik ameliyatı en erken 18 yaşında yapılabilir. Bu yaşın altında göğüs gelişimi devam ettiği için ameliyat yapılması doğru değildir.

Göğüs büyütme için kullanılan silikon jel protezlerin vücuda bir zararı yoktur. Bu durum birçok araştırmadan sonra ortaya konmuştur. Ancak kullanılan protezin bu uygulama için özel olarak imal edilmiş, güvenilir markalı olması tercih edilir. Kaliteli bir silikon jel protez ömrü fabrika ömrü olarak 50 yıl, pratikte ömür boyu denebilir. Silikon protezlerin hamilelikte çıkarılması gerekmez. Ayrıca kendi kendine delinmesi ya da yırtılması çok çok nadir bir durumdur. Ancak delici bir yaralanma ya da trafik kazası ile protez yırtılabilir. Bu durumda ameliyat ile değiştirilmesi uygun olur.

Günümüzde kullanılan son teknoloji silikon jel protezlerde kohesiv jel denilen silikon jel kullanılmaktadır. Bu jelin özelliği molekülleri arasındaki çapraz bağların arttırılmış olmasıdır. Bu nedenle protez kılıfı yırtılsa dahi jel dışa akmaz yerinde kalır. Yine protez etrasında oluşmuş olan kapsül silikon jelin diğer dokulara yayılmasını önler.

Göğüs büyütme estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat öncesinde hasta ile birlikte operasyon kesisinin yapılacağı yer kararlaştırılır. En uygun bölgeler göğüs ucu halkası ya da göğüs altı kesisidir. Göğüs ucu halkasının alt kısmına yapılan yarım daire şeklindeki kesi çok az iz bırakır buna karşılık bu keside, meme arkasına geçilebilmesi için meme dokusunun biraz kesilmesi gerekir. Bu istenmiyorsa, göğüs altı kesisi kullanılabilir. Bu keside meme dokusuna hiç girmeden direkt olarak göğüs dokusu arkasına ulaşılır ve burada proteziçin bir cep hazırlanır. Göğüs altı kesisi, 4-5 cm uzunlukta biraz daha belirgin bir iz bırakacaktır.

Diğer bir konu protez kas arkasına mı yoksa kas önüne mi konmalıdır. Bunun da kuralları vardır. Eğer göğüs dokusu çok az ya da hiç yoksa, protez kas arkasına konmalıdır. Bu işlemde, kas yapışma yerlerinde ayrılmalı kesilmelidir. Aksi halde protez sonradan kasın itmesiyle yer değiştirebilir. Göğüs dokusu yereyrli ise, kas önüne protez konabilir. Kas arkası konması durumunda ameliyat sonrası devre biraz daha fazla sıkıntılı olabilir. Kol hareketleri biraz daha uzun süre kısıtlanabilir. Göğüs büyütme operasyonundan sonraki devre ile ilgili bilgileri göğüs estetiği sonrası bakım sayfasında bulablirsiniz.

Göğüs Estetiği
Göğüs Dikleştirme


Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.