Yazar:

Göğüs Estetiği

Göğüs estetiği, göğüs büyütme, göğüs küçültme ve göğüs dikleştirme ameliyatlarını kapsar. Göğüs ile ilgili estetik cerrahi operasyonları arasına göğüs asimetrisi konusu da eklenebilir.

Göğüs estetiği, başka bir deyişle göğüslerin estetik cerahi ameliyatlarını içerir. En fazla yapılan operasyonlar arsında göğüs büyütme, göğüs küçültme ve göğüs dikleştirme sayılabilir.göğüs estetiği

Göğüsler, kadın için en önemli organlardan biridir. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü göğüslere sahip olmak ister. Ancak bazı sebeplerle göğüs yapısı bozulabilir, sarkmalar oluşabilir, aşırı büyüme ya da küçülme oluşabilir veya göğüsler hiç gelişemeden normalden çok daha küçük olabilir.

Göğüslerin gelişme geriliğine ya da normalden daha küçük boyutta olmasına hipoplazik göğüs adı verilir. Göğüslerin gelişme geriliği hormonal sebeplere bağlı olabileceği gibi, genetik ya da kalıtımsal nedenlerle gelişebilir. Sonuç olarak normalden küçük olan göğüslerin büyütülmesi için en sağlıklı ve kalıcı yöntem, silikon jel protezlerle yapılan göğüs büyütme ameliyatıdır.

Göğüslerin aşırı büyümesi ise yine bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunlar arasında bel ağrısı, sırt ve boyun ağrısı, boyun fıtıkları, omuzlarda çökme, duruş bozukluğu, kamburlaşma, meme altlarında pişikler, mantar enfeksiyonları, egzema, aşırı terleme sonucu kötü koku oluşabilir. Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı ile tüm bu rahatsızlıklar giderilebilir.

Özellikle aşırı kilo alıp verme ve doğum sonrasında göğüs dokusu küçülerek meme içi adeta boşalır ve göğüs derisi bollaşarak göğüslerde sarkma oluşabilir. Bu sarkma hafif derecede ise silikon jel protez ile göğüs büyütme ameliyatı yapılarak sarkma düzeltilebilir. Ancak meme hacmi küçülmeden aşırı sarkma oluştuysa bu durumda meme derisinden fazlalıklar çıkartılarak göğüs dikleştirme ameliyatı yapılması gerekebilir.

Göğüs dikeştirme ameliyatında deri fazlalıkları çıkarıldığı için daha fazla iz kalacaktır. İzin nekadar kalacağı önceden bilinemez ve test edilemez. Ancak izler zamanla azalıp solacaktır. Sarkma silikon prote ile halledilebiliyorsa, bu durumda daha az iz kalacaktır çünkü sadece protezin girebileceği kadar 4 cm civarında bir kesi yapılacaktır.


Göğüs Büyütme
Göğüs Küçültme
Göğüs Dikleştirme

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.