Yazar:

Göğüs Küçültme

Göğüs küçültme, özellikle rahatsız edici boyuta ulaşan memelerin küçültülmesi için yapılan operasyonlardır. Göğüs küçültme estetik ameliyatı ile aşırı büyük olan meme yapılarının sebep olduğu rahatsızlıklar giderilebilir. Bu rahatsızlıklar arasında boyun sırt ve bel ağrıları, boyun ve bel fıtığı, kambur duruş bozukluğu, omuzlarda çökme, göğüs altlarında pişik, kötü koku, mantar enfeksiyonları, egzema sayılabilir.gögğüs küçültme

Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat öncesinde gerekli rutin laboratuvar tahlilleri istenir. Akciğer ve kalp grafisi çekilir. Karaciğer böbrek fonksiyonları incelenir. Ayrıca tam kan tahlilinde hemoglobin değeri normal sınırlarda olmalıdır.

Göğüs küçültme ameliyatında çıkarılan kitle ile birlikte belli bir miktarda kan kaybı olur. Bu nedenle hemoglobini düşük olan hastalarda ameliyat öncesinde nakil için gerekebilecek kan hazırlanmalıdır.

Göğüs küçültme ameliyatında en önemli noktalardan biri, göğüs başının korunmasıdır. Göğüs başı belli bir sap üzerinde yukarı taşınır. Böylece göğüs küçültme ile birlikte göğüs dikleştirme ameliyatı da yapılır. Ancak bu sırada meme başının beslenmesinin yani kan damarları bağlantısının korunması çok önemlidir. Burada yapılabilecek hata, göğüs başında çürümeye nekroza neden olabilir.

Genellikle göğüs küçültme ameliyatında memenin dörtte bir boyuta kadar küçültülebilmesi mümkün olur. Bu çıkarılacak göğüs dokusu miktarına hasta ile birlikte karar verilir. Ameliyat sonunda her iki meme içine drenler yerleştirilir. Drenler vakuma bağlı olup, göğüs içinde oluşabilecek kan sızıntılarını dışarı almaya yarar. Genellikle ameliyat ertesi günü drenler çekilir.

Meme Küçültme
Göğüs Estetiği


Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.