Yazar:

Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti

Göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yerdir. Göz kapağı yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince deri ile kaplıdır.  Göz kapaklarında cilt kırışması ilerleyen yaşlarda neredeyse kaçınılmazdır. Göz kapağı etrafında başlayan bütün sarkmalar, gevşemeler de göz kapaklarını etkiler. Bu durumlar göz kapağı estetiği ile düzeltilebilir.

Öncelikle alın derisi yaş ilerledikçe aşağı doğru iner. Alın ile birlikte kaşlar da üst göz kapaklarının üzerine düşmeye başlar. Böyle bir yükü kaldırma gücü olmayan göz kapakları aşağıya kaymaya başlar.

Diğer yandan göz küresini çevreleyen, ona destek sağlayan yağ torbalarını alt göz kapaklarından ayıran bir zar vardır. Bu elastik zar, bir bariyer ya da engel görevi görür. İlerleyen yaşla birlikte bu zar gevşer ve yağ torbalarının yükünü taşıyamaz hale gelir. Böylece yağ torbaları dışarıya doğru taşar ve biz bunları  göz torbaları olarak görürüz.

Göz kapaklarının derisi vücuttaki en ince deridir. Ayrıca altındaki çok hareketli kaslara yapışıktır. Dolayısı ile her göz hareketinde göz derisi biraz daha kırışır ve sarkar. Göz kenarlarında kazayağı denilen yan kırışıklıklar böyle oluşur. Gözaltında yanakların üst sınırında derin bir oyuk ortaya çıkar. Bu yanakların aşağı sarkmasından kaynaklanır.

Standart göz kapağı ameliyatlarında göz kapağı derisi, deri altındaki ince kas tabakası ve göz torbalarını dolduran yağlar alınır. Ancak ideal tedavide göz kapakları yüzün bir parçası olarak düşünülmelidir.  Bu nedenle eğer yüzün diğer kısımlarında yaşlılığa bağlı değişimler varsa onların da düzeltilmesi ile yüzünüzde daha genç bir görünüm oluşacaktır.

Örneğin yanaklarınızda sarkma varsa bu düzeltilebilir. Üst göz kapağı için alın mutlaka değerlendirilmelidir. Eğer alnınız ve kaşlarınız gözlerinizin üzerine yığılmışsa önce bunlar düzeltilmeli, şakak germe (temporal lifting) ile kaşlar doğru konuma alınmalı. Daha sonra üst göz kapağında hala sarkma varsa bu tedavi edilmelidir. Kaz ayakları da şakak bölgesindeki sarkmadan ortaya çıkar ve şakak germe ile büyük ölçüde ortadan kalkar.

Göz kapağı estetiği ya da blefaroplasti küçük sayılacak bir ameliyat olmasına rağmen göz kapakları çok kolay şişer. Bu yüzden 5-7 gün kadar evde istirahat etmeniz uygun olur. Ameliyat lokal anestezi altında yapılır ve hastanede yatmanız gerekmez. Gözleriniz de ameliyattan sonra açık olacak. Sadece göz kapaklarında ince bantlar olacak. Dikişler ise 3-5 günde alınır.

Ameliyatın Riskleri

Enfeksiyon göz kapaklarında çok nadirdir. Ancak kanama korkulan bir komplikasyon olabilir. Göz derisi altına bir miktar kanama olması normaldir. Bu gözde morluk şeklinde gözükür ve hemen hemen bütün göz kapağı ameliyatlarında karşılaşılır. Ancak göz torbalarının alındığı durumlarda bu yağları besleyen damarlarda oluşacak bir kanama göz arkasında görme sinirine bası yapabilir ve görme kusurlarına ve körlüğe dahi yol açabilir. Bu çok çok nadir bir komplikasyon da olsa literatürde böyle durumlar bildirilmiştir.

En korkulan ve nispeten sık görülen komplikasyon ise alt göz kapağında aşağı doğru çekilme olmasıdır. Bu durumda göz kapakları tam kapanamaz biraz açık kalabilir. Ameliyat sonrası görülebilen bu durum çoğunlukla geçicidir. Bu olasılık ikinci kez ameliyat olan hastalarda artar. Sorun genellikle göz derisinin gereğinden fazla alınmasıdır ve tedavisi de eksik derilerin yerine konmasıdır. Bunun için üst göz kapağından deri almak gerekebilir.

Yüz Estetiği
Burun Estetiği

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedekibilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.