Yazar:

Kızlık Zarı

Kızlık bazı toplumlarda sosyal yaşantıda çok büyük anlam taşımaktadır. Kızlık günümüzde gelişmiş ülkelerde ise giderek önemini kaybetmektedir. Buna rağmen bizim toplumumuzda halen çok merak edilen ve doktora sürekli sorulan sorular arasındadır.

Kızlık bekaret, saflık ya da el değmemişliğin sembolü olarak bilinir. Kızlık, kızlık zarı varlığı ile anlaşılır. Kızlık zarı ayrı bir organ değildir. Vajina oluşması sırasında gelişen embiryonik dönemde oluşan bir kıvrımdır. Ön ve arka yüzü mukoza denilen örtü ile kaplıdır.

Kızlık zarı vajina girişinde bulunur. Zarın ortasında ya da başka bir kısmında bir ya da daha fazla delik bulunur. Bu delik adet kanının dışarı çıkabilmesine yarar. Kızlık zarı yapısı her bayanda farklılık gösterir. Mevcut delik ya da delikler dar ya da geniş olabilir. Bazen oldukça geniş delik olan kızlık zarı ilk ilişkide yırtılmaz bu durumda kanama da olmayabilir.

kızlıkKızlık zarı yırtılınca kendi dokusunun dikilmesi ya da onarılması mümkün değildir çünkü dikiş tutmaz. Kızlık zarı istem dışı durumlarda örneğin bazı aletli jimnastikle, bisiklete binme ile yırtılabilir. Bu durumda vajina girişindeki dokular kullanılarak flep yöntemiyle kızlık zarı yeniden yapılabilir. Flep yöntemi yıllarca kalıcı bir sonuç sağlar.

Onarım genellikle lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat 1 saat sürebilir. Ameliyattan sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Ameliyat sonrası 3 gün duş alınmaz. Antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Ameliyatta eriyen dikişler kullanılır.

Kızlık zarı onarımı sırasında aynı ameliyatta diğer cinsel estetik ameliyatlarında labioplasti yapılabilir. Cinsel organ vajina dış kısmını büyük dudaklar ve küçük dudaklar oluşturur. Dışta bulunan büyük dudaklar ergenlikten sonra tüyle kaplanır. İçte bulunan küçük dudaklar ise vajina girişini örterler. Bazı durumlarda küçük dudaklar aşırı büyüyebilir ve rahatsız edici duruma gelebilirler. Bu durumda labioplasti ameliyatı ile küçük dudaklar küçültülür. 


Kızlık Zarı
Vajina Daraltma
Cinsel Estetik

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedekibilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.