prof. dr. kutlu sevinmeme estetiği
Yazar:

Kepçe Kulak Kulak Estetiği


1. Kepçe Kulak ameliyatı nedir.

En sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe kulak durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik Cerrahide kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna "kepçe kulak" veya "yelken kulak" (protruding ear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebeptir.

2. Kulak estetiği ne zaman yapılır.

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle okula başlamadan bu tür ameliyatlar yapılabilmektedir. Bu yaşlarda yapılması özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir. Ayrıca 5-6 yaşın üzerinde her yaşta ameliyat yapılabilir.

3. Anestezi nasıl yapılır.

Küçük çocuklarda ameliyat, genel anestezi altında, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Ayrıca her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir.

4. Kulak estetik ameliyatı nasıl yapılır.

Ameliyat, kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılır. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak inceltilir. Daha sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler konur. Kulak sayvanının kıvrımı arttırılarak, başa daha çok yaklaşması sağlanır. Kulak kepçesinin baş ile yaptığı açı normalde 30-35 derecedir. Bu açı oluşturulmaya çalışılır. Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmez. Ameliyat ortalama bir saat kadar sürebilir. Hasta aynı gün evine dönebilir.

5. Ameliyat sonunda bandaj nasıl yapılır.

Estetik Kulak ameliyatı sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanır. Ertesi gün hasta pansuman çağrılır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. Bunun için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Sargı açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da bayanların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir. Saç bandı ne gevşek ne de çok sıkı olmamalıdır.

6. Kulak estetiği ameliyatı sonrası nasıl geçer.

Estetik Kulak ameliyatı sonrasında 3-5 gün kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, ancak bu süre sonunda tamamen düzelecektir. Kulak estetik ameliyatları gerek iz kalmaması, gerekse lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi nedeniyle yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir.

7. Ameliyattan sonra dikişler nasıl alınır.

Eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma problemi olmaz.

8. Ameliyattan sonra iz kalır mı.

Kulak kepçesinin arkasında çok az belirsiz bir iz kalır, bu iz arkadan bakılsa bile görünmez.

9. Ameliyattan sonra kulak eski şekline döner mi.

Yapılan işlem kalıcı bir işlemdir. Verilen şekil ömür boyu kalacaktır.


Kulak Estetiği


Ana Sayfa


GSM: 0 530 152 9161
Tel: (0312) 503 9462


Yasal Uyarı:

Bu sitedekibilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.