Yazar:

Labioplasti

Labioplasti vajina girişini örten küçük dudakların normal boyutlarına küçültülmesi için yapılan estetik ameliyattır. Labioplasti daha çok lokal anestezi altında yapılır. Vajina girişini örten küçük dudaklar (labia minora) bazı durumlarda örneğin doğum sonrasında, aşırı kilo alıp verme sonucunda, ya da genetik kalıtsal nedenlerle aşırı büyük boyutta olabilir.

labioplastiBu durum bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bunlar arasında görünümün çirkin olması, cinsel ilişki sırasında küçük dudakların sıkışarak acıya neden olması, orgazma engel olması, vajina temizliğine hijyene engel olması, mayo giyilince aşırı büyük kitle oluşturması ve dıştan kötü görünmesi sayılabilir.

Labioplasti ameliyatı 18 üzerinde her yaşta yapılabilir. Labioplasti ameliyatının kızlık zarı ya da bekarete bir zararı olmaz. Labioplasti ameliyatı ile birlikte cinsel estetik ameliyatlarından vajina estetiği ya da vajina daraltma ameliyatı ya da kızlık zarı onarımı da birlikte yapılabilir. Yine vajina daraltma ameliyatı da lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyat ortalama 1 saat sürebilir. Ameliyattan sonra biraz istirahat edip evinize yürüyerek dönebilirsiniz.

Labioplasti ameliyatında eriyen dikişler kullanılır bu nedenle dikiş alma problemi yoktur. Ameliyat sonrası 3 gün duş alınmaz, 1 hafta kadar ameliyat bölgesi tuvaletten sonra antiseptik ile silinir. Ameliyat bölgesi temiz tutulmalıdır. Bu nedenle adet dönemine en az 10 gün uzak bir gün ameliyat tercih edilir. Daha uygunu adet bitiminden sonra birkaç gün içinde yapılabilir. Labioplasti sonrasında cinsel ilişki 3-4 hafta yasaklanır. Ameliyat sonrası koruyucu antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Ameliyat sonrası birkaç gün hafif kanama olabilir.

Labioplastinin önemli bir riski yoktur. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi yara enfeksiyonu, dikiş açılması riski çok çok azdır. Önerilere uyulursa komplikasyon olasılığı yok denecek kadar azdır. Ameliyat sonrası ağrı 1-2 gün kadar sürebilir.

Labioplasti ameliyatıyla birlikte sıklıkla klitoris estetiği ameliyatı da yapılmaktadır.

Vajina Dudakları

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

doktora sor

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedekibilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.