prof. dr. kutlu sevin
Yazar:

Liposakşın Yağ Alma Aldırma

Liposakşın, Liposuction, Liposhaping, Liposculpturing, Body Counturing, tüm bu kelimeler vücudun çeşitli bölgelerinden vakumla yağ emilip gereken bölgelere bu emilen yağdan enjeksiyonla ilave yapılarak, vücudun yeniden şekillendirilmesini ifade ediyor. Eskiden üç litreden fazla yağ alma riskli bulunurken günümüzde beş litre civarında yağ güvenli olarak alınabilmektedir.

Liposakşın vücudun özel bölgelerinde, egzersizle sporla giderilemeyen yağ birikimi olan bölgelerdeki yağ hücrelerinin giderilmesini sağlar. Liposakşın vücudunuzu beğenmenizi sağlar ve kendinize olan güveninizi artırır. Özellikle normal veya hafif kilolu olan fakat vücudun belli bölgelerinde diğer bölgelerle uyumsuz olarak yağ biriken kadın ve erkeklerde en iyi sonucu verir. Bu bölgelerde yağ birikmesi bazen ailevi bir karakterdir, diyet ve egzersiz ile geçmez. Liposakşın bu gibi yağ birikimlerini giderecek tek yoldur. 

Her yaşta liposakşın mümkünse de, eğer cildinizin yağı çekildikten sonra düz bir kontür sağlayacak yeterde elastikiyet varsa en iyi sonucu sağlayabilirsiniz. Bazı yaşlı hastalarda cilt elastik olmadığından gevşek olabilir ve cilde germe işlemi gerekebilir. Bel etrafında yağ birikimi olan erkeklerde Liposuctıon çok popülerdir.

Liposakşın lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi altında yapıldığında bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Lokal anestezi ile yapılırsa, liposakşın yapıldıktan sonra birkaç saat dinlenip gidebilirsiniz.

Ameliyat Öncesi

Eğer sigara içiyorsanız 15 gün öncesinden sigarayı bırakmalısınız. Aspirin ve benzeri ilaçları almamalısınız. Bunlar kanamayı artırır. Ameliyatınızın uzunluğu uygulanan anesteziye göre değişir.  Aynı gün hastaneden çıkabilir veya bir gece kalabilirsiniz. Liposakşın genel anestezi, damardan sedasyon ve epidural anestezi altında yapılabilir. Sizin güvenliğiniz için ameliyat masasında kalbinizi, kan basıncınızı, nabzınızı ve kanınızın oksijen miktarını ölçen bir çok monitör kullanılır. Ameliyatınız bitince uyanma odasına alınırsınız ve burada da yakından kontrolünüz devam eder. Bazen hafifi ağrılar ve rahatsızlıklar olabilir. Bu ilaç ile kontrol edilir. Bu ilaçları daha sonra evde de almaya devam edeceksiniz.

Ameliyat Sonrası

Liposakşın yapılan bölgelere elastik bir sargı sarılır ve korse giydirilir. Korse ortalama bir ay kadar giyilir. Bu süre içinde vücudunuzu şiş hissedersiniz. Çünkü liposakşın yapılan bölgelerde ödem ve şişlik bazen de morluklar olacaktır. Ameliyat sonrası hemen kilo vermeyi beklemeyiniz. Oluşan ödem ve su tutulması nedeniyle kilonuz ameliyat sonrasında aynı ya da biraz altında olacaktır. Bir ay içinde ödemlerin azalması ile kilonuz azalmaya başlayacaktır. Bu süre içinde mutlaka diyetinize dikkat etmelisiniz.

Liposakşın Riskleri

Liposakşın, iyi eğitim almış ellerde genelde son derece etkili ve zararsız bir yöntemdir. Her ameliyatta görülebilecek kanama ve enfeksiyon gibi durumlar görülebilir, ama son derece nadirdir. Eskiden, ameliyat alanının sıvı ile şişirilmesi tekniği geliştirilmeden önce kan pıhtılarının ve yağ parçacıklarının akciğerlerde tıkanıklık yapması gibi ciddi komplikasyonlar görülebiliyordu.

Ancak yeni tekniklerle bu komplikasyonlar son derece nadirdir. İşlem sırasında yağ dokusunun altındaki dokulara zarar verilmemelidir. Özellikle karın bölgesinde böyle bir durum olursa iç organlar etkilenebilir ve hayati tehlike ortaya çıkabilir. Böyle tehlikeli durumlar genelde, plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı olmayan kişilerin yaptığı ameliyatlar sonucunda bildirilmiştir. Doktorunuzu seçerken uzmanlık alanına dikkat etmenizi öneririm.

Özellikle çok fazla miktarlarda 5 litre üzerinde yağ alınması durumunda yağ embolisi oluşabilir. Yağ parçacıklarının kana karışması ile oluşan bu durumda  özellikle akciğer damarları tıkanabilir ve bu durum öncelikle yan ağrısı ve nefes alırken batma şeklinde ağrı ile kendini gösterir. Bu durumda mutlaka hastane şartlarında tedavi gerekir.

Liposakşın sonrasında uygulama bölgesinde düzensizlikler, çukurluklar oluşabilir. Bunun nedeni o bölgeden fazla ya da az yağ alınması ya da uygulama sonrası o bölgede yağ hücrelerinin parçalanması ya da erimesi (yağ nekrozu) olabilir. Bu durumda altı-oniki ay bölgenin yumuşaması ve normale dönmesi beklendikten sonra küçük müdahalelerle giderilebilir. Eğer ameliyattan aylar ve yıllar sonra böyle bir şikâyet ortaya çıkmışsa bu muhtemelen hastanın ameliyat sonrası dönemde ciddi miktarda kilo alımına bağlıdır. Bazen hastalar, yağlarımı aldırdım, nasıl olsa bir şey olmaz diye düşünerek yeme alışkanlıklarını değiştirmektedir. Bu durumda liposakşın yapılan alanda fazla bir yağlanma görülmez, ama bu alanın çevresi yağlanır ve deformasyonlara sebebiyet verir. Uygulama sonucunun kalıcı olması için ameliyat sonrası devrede mutlaka diyet yapmalısınız.Ana Sayfa


GSM: 0 530 152 9161
Tel: (0312) 503 9462Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.