Yazar:

Meme Büyütme

Meme kadınlığı simgeleyen en önemli fonksiyonel ve estetik organlardan birisidir küçük olması ya da gelişmemesi durumunda silikon protez ile meme büyütme yapılabilir. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü göğüslere sahip olmak ister. Ancak çeşitli sebeplerle göğüsler küçülebilir ya da gelişme geriliği sonucunda yeterli büyüklüğe ulaşmayabilir. Bu gibi durumlarda küçük olan meme büyütme ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür. Meme büyütme en uygun silikon meme protezleri ile yapılabilir.

Meme hacminin ne kadar büyütüleceğine, hastanın arzusu, mevcut meme büyüklüğü, meme derisinin esnekliği ve göğüs kafesinin ölçüleri dikkate alınarak hasta ile birlikte belirlenir. Ancak kesin meme ölçüsü, büyütme ameliyatı sırasında belirlenir. Burada en önemli konu, meme derisinin alabileceğinden daha büyük bir protezin konmaması gereğidir. Bunun içinde ameliyat sırasında ölçü protezleri kullanılır. 

Dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan meme için, tek başına silikon protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında meme görünümünde yeterli dikleştirme sağlanamayabilir. Bu durumda ek olarak uygun yerlerden deri fazlalıkları çıkarılarak meme başı olması gereken daha üst seviyeye çıkarılarak meme dikleştirme işlemi de yapılabilir. Bu uygulamada ise sadece meme protezi konmasına göre daha fazla iz kalacaktır. Göğüsler, meme dokusu arkasına yerleştirilen silikon jel yapısında olan silikon meme protezi ile büyütülmektedir.

Meme büyütme ameliyatı için başvuran hastalar genellikle ulaşmak istedikleri meme büyüklüğünü tarif etmede güçlük çekerler. Sıklıkla, istedikleri sütyen numarasını söylerler (85, 90 gibi). Ancak çeşitli sütyen markaları, farklı büyüklükte olabilir. Ayrıca 85 ve ya 90 gibi ölçüler hastanın göğüs kafesini çapı ile ilgili olduğundan genellikle sütyen numarası değişmeyecek buna karşılık "cup size" denilen A, B, C, D harfleri ile ifade edilen boyutlar değişecektir.

A harfi en küçük meme boyutunu ifade etmektedir. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı öncesinde hastanın beklentisinin çok iyi saptanmalı, bunun yanında olabilecek farklı büyüklükler ve sebepleri (örneğin küçük yaşlardan beri çok küçük olan memelerin çok fazla büyütülmesi bir ameliyatta mümkün olmayabilir çünkü derinin belirli bir oranda esneme kabiliyeti vardır, bu toleransın çok zorlanması, komplikasyona- dikiş açılması, kapsül kontraktürü gibi- yol açabilir) incelenmelidir. Hastalar meme büyütme ameliyatı öncesi aspirin almamalı, kullandıysa 7-8 gün önce kesilmelidir. Vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon olmamalıdır. Kırk yaşın üzerindeki hastalarda özellikle ailede meme kanseri hikayesi varsa ameliyattan önce mamografik inceleme yapılmalıdır.

Hasta ile meme büyütme ameliyatı öncesinde ayrıntılı bir görüşme yapılıp hastanın beklentileri belirlenir. Ameliyatın riskleri anlatılır. Ayrıca sigara içiliyorsa, 10 gün önce kesilmelidir. Meme protezinin, kansere neden olmadığı birçok yabancı bilimsel araştırmalarla saptanmıştır. Bu araştırmalarda, 20-30 yıl gibi uzun süreler takip edilen hastalar incelenmiş ve meme protezi konulan hastalarda normal kadınlara göre meme kanseri oluşma oranı farklı çıkmamış hatta biraz daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Meme büyütme ameliyatı tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapıldığında, komplikasyon olasılığı çok düşüktür. Komplikasyonlar arasında (istenmeyen sonuçlar), kapsül kontraktürü, infeksiyon (iltihaplanma) ve kanama sayılabilir. Cerrahınızın önerilerini ameliyat öncesi ve sonrası harfiyen uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz. Çok nadiren protez yuvasında infeksiyon olabilir. Bu durumda öncelikle antibiyotiklerle tedavi yapılır. İnfeksiyonun devamı halinde protezin çıkarılması ve değiştirilmesi gerekebilir. Meme protezi, gebeliği, süt emzirmeyi önlemez.
 
Meme protezi ancak delici cisim batması sonucunda çok nadiren yırtılabilir, delinebilir veya içindeki jel maddeyi sızdırabilir. Bu durumda protez değiştirilir. Meme protezi kansere neden olmaz. Ancak, daha sonra oluşabilecek kitle durumlarında, mamografi çekilmesini güçleştirebilir. Bu konuda tecrübeli bir radyolog ile çalışılması uygun olur.

Silikon protezin yerleştirilmesi için kullanılacak kesi yeri meme başının etrafı veya meme alt çizgisinden yapılabilir. İzin en aza indirgenmesi için çok ince dikişler kullanılır. İkisinin de uygun olmadığı çok nadir durumlarda koltuk altından kesi yapılabilir. Meme başı halkası etrafından yapılan kesi kullanılıdığında daha az iz kalmaktadır. Ancak bu metod için meme başı halkasının belli bir çaptan büyük olması gereklidir. Daha küçük olduğu durumlarda, meme altı kesisi kullanılabilir.

Meme başının etrafından yapılan keside renk değişimi bölgesi olduğu için iz çok daha belirsiz olmaktadır. Kesinin memebaşı etrafından yapılabilmesi için memebaşı halkasının belli bir çapta olması gereklidir. Çap yetersiz ise kesinin meme altından yapılması tercih edilebilir. Estetik Meme Ameliyatı sonrası birkaç gün yorgunluk hissi olabilir. Bu durum 24-48 saatte düzelir. Ameliyatın ertesi gün pansuman sargısı azaltılarak sütyen takılır. Bir iki hafta süreyle meme etrafında yanma hissi olabilir. 2-3 hafta meme fizik teması hassas ve ağrılı olabilir. Bu durum ise en fazla 3-4 hafta sürer. Dikişler 10-12 günde alınır. Dikiş izleri 6 hafta kadar pembe kalabilir, sonra yavaş yavaş beyazlaşır. Mamografik (röntgen) inceleme gerekiyorsa, uygun aralıklarla yapılabilir.

Amerika'da 3000 hasta üzerinde yapılan araştırmada, meme büyütme amacıyla protez konan hastalar ile ameliyat geçirmeyen hastalarda son 20 yıl içinde meme kanseri oluşma oranları incelendiğinde, iki gurup arasında fark bulunamamıştır. Hatta protez uygulanan hastalarda daha sonra meme kanseri oluşma oranı biraz daha düşük bulunmuştur. Sonuç olarak estetik göğüs büyütme ameliyatı hemen sonuç aldığımız yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir. Ancak iyibir sonuç almak için ameliyatın tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapılması tavsiye edilir.


Meme Dikleştirme
Göğüs Estetiği

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.