Yazar:

Meme Ucu Çöküklüğü

Göğüs meme uçlarında bayanların çoğunda problem yaşanır ancak hastaların çoğu belki de bilgi eksikliğinden bu problemleri önemsemiyorlar. Meme ucu ile ilgili en sık rastlanılan problemlerden birisi inversiyon diye adlandıralan meme uçlarının içeriye dönük ya da çökük olma durumudur. Meme ucu problemlerinde bu durum daha çok küçük göğüslü bayanlarda görülür. Bu durum basit bir ameliyatla lokal anestezi altında düzeltilebilir. Meme ucunun çöküklüğü geçirilmiş bir enfeksiyona bağlı olabilir. Enfeksiyon iyileşirken süt kanallarında kısalma ve tıkanmaya neden olabilir. Bu durumda hasta zaten süt emziremeyecektir. Meme ucu çöküklüğünün düzeltilmesi için yapılacak ameliyatta ise meme ucunun alttan bağlantılarının kesilmesi yani süt kanallarının kesilmesi gerekir. Bu durumda yine ileride hasta süt emziremeyebilir.

Meme ucu düzeltmeleri ayrı seansta yapılmamalıdır. Özellikle meme başı kenarından kesiyle yapılan göğüs büyütme operasyonunda meme başı kenarının bir kısmı kesildiği için meme başına ayrıca yapılacak girişim dolaşım bozukluğu yaratarak meme başında nekroza (çürüme ve doku ölümü) neden olabilir.

Bazı durumlarda meme başları arasında büyüklük farkı olabilir. Bu durumda, büyük olan uç küçültülerek düzeltilir. Göğüs meme ucu problemlerinden bir diğeri ise tübüler meme deformitesi bu meme uçlarında ender görülen sorunlardan biridir. Meme ucunun normal deri ile birleştiği yerde bir darlık varmış gibi görünür. Çok hafif defromiteler dikkat çekmeyebilir ama ileri derecede tübüler deformite ciddi bir estetik sorun yaratabilir. Çözüm yine küçük ve lokal anestezi ile yapılabilen bir ameliyattır.

Göğüs Estetiği


Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.