Yazar:

Vajina Daraltma Sonrası Bakım

Vajina daraltma sonrası bakım, operasyonun başarısını etkilemesi nedeniyle önemlidir. Bu konuda en önemli nokta, enfeksiyona karşı korunmadır. Bölge itibari ile genital alan enfeksiyona zemin hazırlayabilecek bir ortamdır. Bu nedenle vajina daraltma ameliyatı sonrası, özellikle sık pet geğiştirilmeli, terlemeye sebep olmayacak pamuklu iç çamaşırı kullanılmalıdır.

Vajina daraltma genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılabilir. Her iki durumda ameliyatta sonradan eriyen dikişler kullanılır. Operasyon sonunda vajina içinde kanamayı önlemek amacıyla özel bir tampon bırakılır. Bu tampon 6 saat sonra çıkarılmalıdır.

Vajina daraltma sonrası birkaç gün adet kanaması gibi hafif sızıntı özellikle tuvalete oturulduğunda olabilir. Bu süre içinde kanama durana kadar ya da en az bir hafta kadar dikişlerin üzeri steril gazlı beze dökülen antiseptik ile her tuvaleten sonra silinmelidir.

Ameliyat sonrası 10 gün süreyle koruyucu antibiyotik ve birkaç gün ağrı kesici kullanılır. Vajina daraltma sonrası 2-3 gün istirahat genellikle yeterli olur. Ameliyat sonrası 4. günde kısa süren ılık bir banyo yapabilirsiniz. İlk üç gün tam duş almayınız. En az 3-4 hafta kadar cinsel ilişki yapılmamalıdır. Doktorunuzun tavsiyelerine tam uyarsanız ameliyat sonrası önemli bir problem olmayacaktır.
Vajina daraltma öncesi lokal anestezi kan tahlili yaptırmanız yararlı olur.

Diğer konularda estetik sonrası bakım sayfalarına bakabilirsiniz.

Vajina Dudakları
Cinsel Estetik

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

doktora sor

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.