Yazar:

Vajina

Vajina kadın üreme organının girişini oluşturan tüp şeklinde bir yapıdır.  Vajina uzunluğu 7-12 cm, genişliği ortalama 3 cm olup, dip kısmında rahim (uterus) ağzı bulunur. Cinsel organın dış kısmına vulva denir. Vulva, dışta büyük dudaklar, içte küçük dudaklardan oluşur. Büyük dudaklar vulva dış sınırını yaparlar. Küçük dudaklara göre daha etli ve kalındır. Büyük dudaklar üzerinde yağlı bir salgı yapan salgı bezleri vardır. Ergenlikten sonra büyük dudakların üzeri tüylerle kaplanır. Küçük dudaklar ise iç kısımda bulunur ve daha incedir.  Küçük dudakların boyutu, büyüklüğü çok değişim gösterir. Küçük dudaklar üstte birleşirler ve vajina girişini örterler. Bazı durumlarda örneğin doğum sonrasında, aşırı kilo alıp verme ya da genetik sebeplerle küçük dudaklarda aşırı büyüme olabilir. Bu durum labioplasti ile düzeltilir. Labioplasti ameliyatı ile küçük dudaklar normal boyutlara küçültülür.

vajinaKüçük dudakların üstte birleştiği kısımda klitoris bulunur. Klitoris erkekteki glans (baş kısmı) kısmının kadındaki karşılığıdır. Ortlama 3-8 mm çapındadır.  Uzunluğu ise ortalama 3 cm olmakla birlikte daha uzun olabilir. Klitoris damardan ve sinirden çok zengin olan bir yapıdır. Klitorisin bilinen en önemli işlevi kadının orgazm olmasını sağlamaktır. Klitorisin gebe kalma, idrar yapma ya da adet kanaması ile bir ilgisi yoktur. Orgazm olamama yakınması ile gelen hastalara bazı cerrahlar klitorisin üzerindeki derinin küçültülmesini önermektedirler. Böylece ilişki sırasında erkek organının klitorise değmesi ve uyarması sağlanmaktadır.

Vajina girişinde kızlık zarı (himen) denilen bir yapı bulunur. Bu yapı vajen girişini daraltır. Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide yırtılır ve kanar. Daha sonraki ilişkide vajina genişlediği için kanama olmaz. Kızlık zarı her bayanda farklıdır. Kızlık zarı üzerinde adet kanamasının çıkabilmesi için bir ya da daha fazla delik ya da açıklık vardır. Bu açıklık bazen oldukça geniş olabilir ve ilişki ile yırtılma ya da kanama olmayabilir. Ya da kızlık zarı kalın ve esnek olabilir bu durumda da yırtılma ve kanama olmayabilir. KIzlık zarı bazı durumlarda örneğin aletli jimnastik, bisiklete binme vs. nedenlerle istem dışı yırtılabilir. Ancak yırtılan kızlık zarı dikilemez çünkü dikiş tutmaz. Bunun yerine kızlık zarı vajina girişindeki dokular kullanılarak yeniden yapılabilir.

Vajina özellikle normal doğum sonrasında yapısı bozulabilir, genişleyebilir. Bu durum cinsel hazza ya da orgazma engel olabilir. Vajina daraltma ameliyatı ile vajina tekrar sıkı ve dar hale getirilebilir. Normal doğum sırasında özellikle ilk doğumda vajina girişinin parçalanmaması için epizyotomi adı verilen kesi yapılarak vajina girişi genişletilir. Doğumdan sonra yapılan bu kesi dikilir. Bu kesinin uygun dikilmemesi ya da dikişlerin sonradan açılması durumunda vajina özellikle giriş kısmının yapısı bozulabilir, bollaşabilir. Ayrıca ilk doğum da epizyotominin yapılmamasına bağlı doğum yırtığı durumunda da vajina deforme olabilir. Tüm bu durumlar vajina daraltma ameliyatı ile düzeltilebilir.

Vajina Daraltma
Vajina Dudakları
Cinsel Estetik
Labioplasti

Ana Sayfa Google+
kutlu sevin

Prof. Dr. Kutlu Sevin

Sorunuz var mı?

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.